  • SZBZX84C30ET1G
SZBZX84C30ET1G
advertisement
Manufacturer No:
SZBZX84C30ET1G
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-SZBZX84C30ET1G
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
SZBZX84C30ET1G
Purchasing and Inquiry
SZBZX84C30ET1G Overview
An electrical device like this requires a reverse leakage current of 50nA @ 21V.A reverse leakage current that reaches 50nA is the maximum.As soon as the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied, it reaches 900mV @ 10mA V.
SZBZX84C30ET1G Features
reverse leakage current of 50nA @ 21V
50nA @ 21V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 50nA
SZBZX84C30ET1G Applications
There are a lot of ON Semiconductor SZBZX84C30ET1G applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
SZBZX84C30ET1G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    2 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Number of Pins
    3
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • Tolerance
    ±7%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Max Power Dissipation
    225mW
  • Base Part Number
    BZX84C30
  • Pin Count
    3
  • Impedance
    80Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    50nA @ 21V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Max Reverse Leakage Current
    50nA
  • Impedance-Max
    80Ohm
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Test Current
    2mA
  • Zener Voltage
    30V
  • Height
    1.01mm
  • Length
    3.04mm
  • Width
    1.4mm