  • SZBZX84C27LT1G
SZBZX84C27LT1G
advertisement
Manufacturer No:
SZBZX84C27LT1G
HK JDW NO:
598-SZBZX84C27LT1G
Datasheet:
SZBZX84C27LT1G
Purchasing and Inquiry
SZBZX84C27LT1G Overview
This electrical device requires reverse leakage current of 50nA @ 18.9V.Zener single diode is a maximum voltage (Tol) that can be supplied at 7.04%.A maximum reverse leakage current is reached at 50nA.For its operation, maximum voltage - Forward (Vf) 900mV @ 10mA is provided.This device requires a peak reverse voltage of 50nA to function fully.
SZBZX84C27LT1G Features
reverse leakage current of 50nA @ 18.9V
50nA @ 18.9V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 50nA
SZBZX84C27LT1G Applications
There are a lot of ON Semiconductor SZBZX84C27LT1G applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
SZBZX84C27LT1G
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C TJ
  • Tolerance
    ±7%
  • Max Power Dissipation
    300mW
  • Base Part Number
    BZX84C27
    1
  • Working Voltage
    27V
  • Impedance
    80Ohm
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    50nA @ 18.9V
  • Power Dissipation
    300mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Power - Max
    225mW
  • Impedance-Max
    80Ohm
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Test Current
    2mA
  • Reference Voltage
    27V
  • Forward Voltage
    900mV
  • Zener Voltage
    27V
  • Voltage Tol-Max
    7.04%
  • Peak Reverse Current
    50nA
  • Voltage Tolerance
    7%
  • Height
    940μm
  • Length
    2.9mm
  • Width
    1.3mm