  • SZBZX84C24LT1G
SZBZX84C24LT1G
advertisement
Manufacturer No:
SZBZX84C24LT1G
HK JDW NO:
598-SZBZX84C24LT1G
Datasheet:
SZBZX84C24LT1G
Purchasing and Inquiry
SZBZX84C24LT1G Overview
To supply this electrical device, reverse leakage current of 50nA @ 16.8V is required.Tol is the maximum voltage that can be supplied (5.79%).Reverse leakage current reaches 50nA at its maximum.In order to operate this device, the working test voltage should be set to 5mA.As soon as the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied, it reaches 900mV @ 10mA V.If you want this device to work properly, you should set the peak reverse voltage to 50nA.
SZBZX84C24LT1G Features
reverse leakage current of 50nA @ 16.8V
50nA @ 16.8V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 50nA
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA
SZBZX84C24LT1G Applications
There are a lot of ON Semiconductor SZBZX84C24LT1G applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
SZBZX84C24LT1G
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C TJ
  • Tolerance
    ±6%
  • Max Power Dissipation
    225mW
  • Base Part Number
    BZX84C24
    1
  • Working Voltage
    24V
  • Impedance
    70Ohm
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    50nA @ 16.8V
  • Power Dissipation
    300mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Impedance-Max
    70Ohm
  • Reference Voltage
    24V
  • Forward Voltage
    900mV
  • Zener Voltage
    24V
  • Voltage Tol-Max
    5.79%
  • Peak Reverse Current
    50nA
  • Working Test Current
    5mA
  • Voltage Tolerance
    6%