  • SZBZX84C13ET1G
SZBZX84C13ET1G
advertisement
Manufacturer No:
SZBZX84C13ET1G
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-SZBZX84C13ET1G
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
SZBZX84C13ET1G
Purchasing and Inquiry
SZBZX84C13ET1G Overview
The reverse leakage current for this electrical device is 100nA @ 8V.This value (Tol) represents the maximum voltage that can be supplied.A maximum reverse leakage current of 100nA is observed.In order to operate this device, the working test voltage should be set to 5mA.900mV @ 10mA is achieved when the maximum voltage - Forward (Vf) is applied for its operation.A reverse test voltage of 8V is recommended for full operation of this device.
SZBZX84C13ET1G Features
reverse leakage current of 100nA @ 8V
100nA @ 8V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 100nA
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA
SZBZX84C13ET1G Applications
There are a lot of ON Semiconductor SZBZX84C13ET1G applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
SZBZX84C13ET1G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    2 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    3
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • Tolerance
    ±6%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Max Power Dissipation
    225mW
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Base Part Number
    BZX84C13
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    30Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100nA @ 8V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Max Reverse Leakage Current
    100nA
  • Impedance-Max
    30Ohm
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Reference Voltage
    13V
  • Zener Voltage
    13V
  • Voltage Tol-Max
    6.4%
  • Working Test Current
    5mA
  • Voltage Tolerance
    6%
  • Reverse Test Voltage
    8V