  • SZBZX84C11LT1G
SZBZX84C11LT1G
advertisement
Manufacturer No:
SZBZX84C11LT1G
HK JDW NO:
598-SZBZX84C11LT1G
Datasheet:
SZBZX84C11LT1G
Purchasing and Inquiry
SZBZX84C11LT1G Overview
This electrical device requires reverse leakage current of 100nA @ 8V.Voltage (Tol) 5.45% is the maximum possible.Reverse leakage current reaches 100nA at its maximum.This value reaches 900mV @ 10mA when the maximum Forward voltage (Vf) is applied.
SZBZX84C11LT1G Features
reverse leakage current of 100nA @ 8V
100nA @ 8V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 100nA
SZBZX84C11LT1G Applications
There are a lot of ON Semiconductor SZBZX84C11LT1G applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
SZBZX84C11LT1G
  • Factory Lead Time
    2 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
    YES
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C TJ
  • Published
    2011
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • Tolerance
    ±5%
  • Max Power Dissipation
    225mW
    GULL WING
  • Base Part Number
    BZX84C11
  • Pin Count
  • Impedance
    20Ohm
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100nA @ 8V
  • Power Dissipation
    300mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Max Reverse Leakage Current
    100nA
  • Impedance-Max
    20Ohm
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Test Current
    5mA
  • Reference Voltage
    11V
  • Zener Voltage
    11V
  • Voltage Tol-Max
    5.45%
  • Voltage Tolerance
    5%
  • Height
    1.01mm
  • Length
    3.04mm
  • Width
    1.4mm