  • SZBZX84B24LT1G
SZBZX84B24LT1G
advertisement
Manufacturer No:
SZBZX84B24LT1G
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-SZBZX84B24LT1G
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
SZBZX84B24LT1G
Purchasing and Inquiry
SZBZX84B24LT1G Overview
An electrical device like this requires a reverse leakage current of 50nA @ 16.8V.2.08% is the maximum voltage (Tol) that can be supplied.Design-wise, diode is highly flexible, wdiodeh a zener current of 5mA.Zener single diode reaches 900mV @ 10mA when Zener single diode is supplied wZener single diodeh the maximum voltage - Forward (Vf).For full functionality, this device should have a reverse voltage peak of 50nA.
SZBZX84B24LT1G Features
reverse leakage current of 50nA @ 16.8V
50nA @ 16.8V is the maximum voltage (Tol)
the zener current of 5mA
SZBZX84B24LT1G Applications
There are a lot of ON Semiconductor SZBZX84B24LT1G applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
SZBZX84B24LT1G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Voltage Reference Diodes
  • Max Power Dissipation
    225mW
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G3
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    70Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    50nA @ 16.8V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Impedance-Max
    70Ohm
  • Reference Voltage
    24V
  • Forward Voltage
    900mV
  • Zener Voltage
    24V
  • Voltage Tol-Max
    2.08%
  • Peak Reverse Current
    50nA
  • JEDEC-95 Code
    TO-236AB
  • Voltage Tolerance
    2%
  • Zener Current
    5mA
  • Height
    1mm
  • Length
    2.9mm
  • Width
    1.3mm