  • SZ1SMB36AT3G
SZ1SMB36AT3G
advertisement
Manufacturer No:
SZ1SMB36AT3G
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-SZ1SMB36AT3G
Package:
DO-214AA, SMB
Datasheet:
SZ1SMB36AT3G
Description:
SMB Series 600 W 58.1 Vcl Uni-Directional Surface Mount TVS Diode - DO-214AA
Step5Bar-code shipping tag
SZ1SMB36AT3G
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Package / Case
    DO-214AA, SMB
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C TJ
  • Published
    2013
    C BEND
  • Base Part Number
    1SMB
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Power Dissipation-Max
    0.55W
  • Voltage - Breakdown (Min)
    40V
  • Power - Peak Pulse
    600W
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    10.3A
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    58.1V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    36V
  • Unidirectional Channels
    1
  • Rep Pk Reverse Voltage-Max
    36V
  • Capacitance @ Frequency
    470pF @ 1MHz
  • Non-rep Peak Rev Power Dis-Max
    600W