  • SY10EL57ZG
SY10EL57ZG
advertisement
Manufacturer No:
SY10EL57ZG
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-SY10EL57ZG
Package:
16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
SY10EL57ZG
Description:
16 Terminations4.2V~5.7V 16 Pin 10EL57 Signal switch10EL Series 1 Outputs1 Functions
Purchasing and Inquiry
SY10EL57ZG Overview
It is included in the 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) in order to save board space.It is packaged in the way of Tube.For mounting, digital switch ic uses the method Surface Mount.A digital IC Multiplexer is used as the analog component of the multiplexers.The operating temperature of -40°C~85°C will not be susceptible to external factors.When digital controlled switch operates at 4.2V~5.7V, designers have superior flexibility.The multiplexers from 10EL series can be used for a wide range of applications.There is a design for terminating 16 as part of its basic configuration.There is a base part number of 10EL57 which can also be used in order to locate the logic switch that are related to this item.Conductors terminate at GULL WING in this design.The supply type of this multiplexer ic is Dual.It is configured with 16 pins.Surface Mount is the way it is mounted.There are 1 outputs designed to operate the turn signal switch.The multiplexers have 4 input lines used to accept voltage levels.
SY10EL57ZG Features
Supplied in the 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
Adopting a supply type of Dual
4 input lines
SY10EL57ZG Applications
  • Data bus control
  • Microprocessor input/output systems
  • Audio transmission
  • To select different devices in microprocessor input
  • Memory system of computers
  • Encrypted communications system
  • HD surveillance system
  • Medium scale TV wall
  • Textile mills
  • PCIe
Step5Bar-code shipping tag
SY10EL57ZG
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    16
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2010
  • Series
    10EL
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    16
  • Type
    Multiplexer
  • Terminal Finish
    NICKEL PALLADIUM GOLD
  • Technology
    ECL
  • Voltage - Supply
    4.2V~5.7V
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Functions
    1
  • Base Part Number
    10EL57
  • Number of Outputs
    1
  • Circuit
    4 x 2:1
  • Throw Configuration
    4PST
  • Propagation Delay
    560 ps
  • Logic Function
    Mux
  • Max Input Voltage
    -720mV
  • Supply Type
    Dual
  • Output Polarity
    COMPLEMENTARY
  • Number of Input Lines
    4
  • Voltage Supply Source
    Dual Supply
  • Length
    9.93mm