  • SX0786/63
SX0786/63
advertisement
Manufacturer No:
SX0786/63
Manufacturer:
Bulgin
HK JDW NO:
135-SX0786/63
Package:
Datasheet:
SX0786/63
Description:
SX0786/63 datasheet pdf and Toggle Switches product details from Bulgin stock available at Utmel
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SX0786/63
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Material
    Copper, Silver
  • Mount
    Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Operating Temperature
    -20°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2001
  • Series
    SX
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -20°C
  • Voltage - Rated DC
    28V
  • Current Rating (Amps)
    10A AC/DC
  • Current Rating
    10A
  • Termination Style
    Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Actuator Type
    Standard Round
  • Panel Cutout Dimensions
    Circular - 12.00mm Dia
  • Contact Resistance
    10mOhm
  • Number of Poles
    2
  • Throw Configuration
    DPST
  • Illumination
    Non-Illuminated
  • Contact Current Rating
    10A
  • Illumination Type
    Illuminated
  • Height
    37.5mm
  • Width
    20.6mm
  • Actuator Length
    19.10mm
  • Width - Tab
    6.3mm