  • SV13CC473KAR
SV13CC473KAR
advertisement
Manufacturer No:
SV13CC473KAR
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-SV13CC473KAR
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
SV 0.047μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.300Lx0.200W 7.62mmx5.08mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Through Hole Radial
Step5Bar-code shipping tag
SV13CC473KAR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    30 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2010
  • Series
    SV
  • Size / Dimension
    0.300Lx0.200W 7.62mmx5.08mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Feature
    High Voltage
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    0.047μF
  • Voltage - Rated DC
    630V
  • Lead Pitch
    5.08mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.200 5.08mm
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    600V
  • Lead Diameter
    510 μm
  • Lead Style
    Straight
  • Dissipation Factor
    2.5 %
  • Height
    9.14mm
  • Height Seated (Max)
    0.360 9.14mm