  • SUCS1R51205C-C
SUCS1R51205C-C
advertisement
Manufacturer No:
SUCS1R51205C-C
Manufacturer:
Cosel USA, Inc.
HK JDW NO:
165-SUCS1R51205C-C
Package:
5-DIP Module
Datasheet:
SUCS1R51205C-C
Description:
Isolated DC/DC Converters 1.5W 5V 0.3A Through Hole
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SUCS1R51205C-C
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    5-DIP Module
  • Surface Mount
    NO
  • Weight
    3.000003g
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C With Derating
  • Series
    SUCS (1.5W)
  • Size / Dimension
    0.88Lx0.50W x 0.28 H 22.4mmx12.7mmx7.0mm
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    5
  • Type
    Isolated Module, Conformal Coated
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Power (Watts)
    1.5W
  • Technology
    HYBRID
  • Terminal Position
    UNSPECIFIED
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-XXMA-T5
  • Number of Outputs
    1
  • Efficiency
    74%
  • Voltage - Isolation
    500V
  • Voltage - Input (Max)
    18V
  • Output Voltage
    5V
  • Voltage - Output 1
    5V
  • Voltage - Input (Min)
    9V
  • Input Voltage-Nom
    12V
  • Trim/Adjustable Output
    YES
  • Output Power
    1.5W
  • Current - Output 1
    300mA
  • Height
    7.112mm
  • Length
    22.4mm