  • STY100NM60N
STY100NM60N
advertisement
Manufacturer No:
STY100NM60N
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-STY100NM60N
Package:
TO-247-3
Datasheet:
STY100NM60N
Purchasing and Inquiry
STY100NM60N Description
STY100NM60N Features
  • 100% avalanche tested
  • Low gate input resistance
  • Low input capacitance and gate charge
STY100NM60N Applications
  • High frequency
  • Switching applications
Step5Bar-code shipping tag
STY100NM60N
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 8 months ago)
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-247-3
  • Number of Pins
    247
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Series
    MDmesh™ II
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Base Part Number
    STY100
  • Number of Elements
    1
  • Power Dissipation-Max
    625W Tc
  • Element Configuration
    Single
  • Power Dissipation
    625W
  • Turn On Delay Time
    45 ns
  • FET Type
    N-Channel
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    29m Ω @ 49A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    4V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    9600pF @ 50V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    98A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    330nC @ 10V
  • Rise Time
    52ns
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Fall Time (Typ)
    81 ns
  • Turn-Off Delay Time
    372 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    98A
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    25V
  • Drain to Source Breakdown Voltage
    600V
  • Height
    20.3mm
  • Length
    15.9mm
  • Width
    5.3mm