  • STTH60R04W
STTH60R04W
advertisement
Manufacturer No:
STTH60R04W
HK JDW NO:
761-STTH60R04W
Package:
DO-247-2 (Straight Leads)
Datasheet:
STTH60R04W
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
STTH60R04W
  • Packaging
    Tube
  • Part Status
    Active
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    FREE WHEELING DIODE, SOFT FACTOR IS 0.4
  • Base Part Number
    STTH60
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    60μA @ 400V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.5V @ 60A
  • Forward Current
    60A
  • Operating Temperature - Junction
    -40°C~175°C
  • Max Surge Current
    650A
  • Application
    ULTRA FAST RECOVERY
  • Forward Voltage
    1.5V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    400V
  • Average Rectified Current
    60A
  • Reverse Recovery Time
    80 ns
  • Peak Reverse Current
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    400V
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    650A
  • Reverse Voltage
    400V