  • STTH30R06D
STTH30R06D
advertisement
Manufacturer No:
STTH30R06D
HK JDW NO:
761-STTH30R06D
Package:
TO-220-2
Datasheet:
STTH30R06D
Description:
Standard Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 1.85V @ 30A 175°C Max 25μA @ 600V 2-Termination Tube TO-220-2 Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
STTH30R06D
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-2
  • Packaging
    Tube
  • Part Status
    Obsolete
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
    Rectifier Diodes
  • Voltage - Rated DC
    600V
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Current Rating
    30A
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    STTH30
  • Pin Count
    3
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    25μA @ 600V
  • Output Current
    30A
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.85V @ 30A
  • Operating Temperature - Junction
    175°C Max
  • Max Surge Current
    160A
  • Application
    HIGH VOLTAGE ULTRA FAST RECOVERY
  • Max Reverse Voltage (DC)
    600V
  • Average Rectified Current
    30A
  • Reverse Recovery Time
    70 ns
  • Peak Reverse Current
    25μA
  • Reverse Voltage
    600V