  • STTH12R06G-TR
STTH12R06G-TR
advertisement
Manufacturer No:
STTH12R06G-TR
HK JDW NO:
761-STTH12R06G-TR
Package:
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
STTH12R06G-TR
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
STTH12R06G-TR
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 7 months ago)
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    3
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Part Status
    Active
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Additional Feature
    FREE WHEELING DIODE
    Rectifier Diodes
  • Voltage - Rated DC
    600V
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Current Rating
    12A
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    STTH12R
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    45μA @ 600V
  • Output Current
    12A
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    2.9V @ 12A
  • Case Connection
    CATHODE
  • Forward Current
    12A
  • Operating Temperature - Junction
    175°C Max
  • Max Surge Current
    100A
  • Application
    HIGH VOLTAGE ULTRA FAST RECOVERY
  • Forward Voltage
    2.9V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    600V
  • Average Rectified Current
    12A
  • Reverse Recovery Time
    45 ns
  • Peak Reverse Current
    45μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    600V
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    100A
  • Reverse Voltage
    600V