  • STTH10LCD06SG-TR
STTH10LCD06SG-TR
advertisement
Manufacturer No:
STTH10LCD06SG-TR
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-STTH10LCD06SG-TR
Package:
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
STTH10LCD06SG-TR
Description:
Standard Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 2V @ 10A 175°C Max 5μA @ 600V 2-Termination Cut Tape (CT) TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB Surface Mount
Step5Bar-code shipping tag
STTH10LCD06SG-TR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    3
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • HTS Code
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    STTH10
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    175°C
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    5μA @ 600V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    2V @ 10A
  • Case Connection
    CATHODE
  • Operating Temperature - Junction
    175°C Max
  • Max Surge Current
    80A
  • Application
    HIGH VOLTAGE ULTRA FAST RECOVERY
  • Forward Voltage
    2V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    600V
  • Average Rectified Current
    10A
  • Number of Phases
    1
  • Reverse Recovery Time
    50 ns
  • Peak Reverse Current
    5μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    600V
  • Non-rep Pk Forward Current-Max
    100A
  • Reverse Voltage
    600V