  • STS5NF60L
STS5NF60L
advertisement
Manufacturer No:
STS5NF60L
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-STS5NF60L
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
STS5NF60L
Purchasing and Inquiry
STS5NF60L Description
STS5NF60L is an N-channel Power MOSFET from the manufacturer STMicroelectronics with a voltage of 60V. This Power MOSFET is the latest development of STMicroelectronic's unique "Single Feature Size?" strip-based process. The resulting transistor shows extremely high packing density for low on-resistance, rugged avalanche characteristics, and less critical alignment steps therefore a remarkable manufacturing reproducibility.
STS5NF60L Features
  • Standard outline for easy automated surface mount assembly
  • Low threshold drive
STS5NF60L Applications
  • Power Management
  • Consumer Electronics
  • Portable Devices
  • Industrial
Step5Bar-code shipping tag
STS5NF60L
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to STS5NF60L.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Power Dissipation-Max
    2.5W Tc
  • Element Configuration
    Single
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Power Dissipation
    2.5W
  • Turn On Delay Time
    13 ns
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    55m Ω @ 2.5A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    2.5V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    1250pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    5A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    17nC @ 5V
  • Rise Time
    28ns
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    4.5V 10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Fall Time (Typ)
    10 ns
  • Turn-Off Delay Time
    45 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    2.5A
  • Threshold Voltage
    1.7V
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    15V
  • Drain Current-Max (Abs) (ID)
    5A
  • Drain to Source Breakdown Voltage
    60V
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    20A
  • Height
    1.65mm
  • Length
    5mm
  • Width
    4mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 8 months ago)
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    8
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    STripFET™
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    45mOhm
  • Additional Feature
    LOW THRESHOLD
  • Subcategory
    FET General Purpose Power
  • Voltage - Rated DC
    60V
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Current Rating
    5A