  • STPSC2H12B2Y-TR
STPSC2H12B2Y-TR
advertisement
Manufacturer No:
STPSC2H12B2Y-TR
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-STPSC2H12B2Y-TR
Package:
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
STPSC2H12B2Y-TR
Description:
Silicon Carbide Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 1.5V @ 2A -40°C~175°C 12μA @ 1.2kV Tape & Reel (TR) TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 Surface Mount
Step5Bar-code shipping tag
STPSC2H12B2Y-TR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Silicon Carbide Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    12μA @ 1.2kV
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.5V @ 2A
  • Operating Temperature - Junction
    -40°C~175°C
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    1200V
  • Current - Average Rectified (Io)
    5A
  • Capacitance @ Vr, F
    190pF @ 0V 1MHz