  • STPSC10H065DY
STPSC10H065DY
advertisement
Manufacturer No:
STPSC10H065DY
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-STPSC10H065DY
Package:
TO-220-2
Datasheet:
STPSC10H065DY
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
STPSC10H065DY
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-2
  • Number of Pins
    2
  • Packaging
    Tube
  • Series
    Automotive, AEC-Q101, ECOPACK®2
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    STPSC10
  • Operating Temperature (Max)
    175°C
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Silicon Carbide Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100μA @ 650V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.75V @ 10A
  • Case Connection
    CATHODE
  • Forward Current
    10A
  • Operating Temperature - Junction
    -40°C~175°C
  • Application
    POWER
  • Max Reverse Voltage (DC)
    650V
  • Average Rectified Current
    10A
  • Number of Phases
    1
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    650V
  • Capacitance @ Vr, F
    480pF @ 0V 1MHz