  • STPS5L60SY
STPS5L60SY
advertisement
Manufacturer No:
STPS5L60SY
HK JDW NO:
761-STPS5L60SY
Package:
DO-214AB, SMC
Datasheet:
STPS5L60SY
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
STPS5L60SY
    1
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    150A
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 7 months ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    DO-214AB, SMC
  • Number of Pins
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Q Automotive
  • Part Status
    Active
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    C BEND
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Base Part Number
    STPS5
  • Reference Standard
    AEC-Q101
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    220μA @ 60V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    520mV @ 5A
  • Forward Current
    5A
  • Max Reverse Leakage Current
    100mA
  • Operating Temperature - Junction
    -40°C~150°C
  • Max Surge Current
    150A
  • Output Current-Max
    5A
  • Application
    EFFICIENCY
  • Forward Voltage
    520mV
  • Max Reverse Voltage (DC)
    60V
  • Average Rectified Current
    5A