  • STPS50U100CT
STPS50U100CT
advertisement
Manufacturer No:
STPS50U100CT
HK JDW NO:
761-STPS50U100CT
Package:
TO-220-3
Datasheet:
STPS50U100CT
Purchasing and Inquiry
STPS50U100CT Overview
As long as the forward voltage is set to 730mV, the device will operate.In order to prevent the surge current from exceeding 250A, it should be monitored.When the forward voltage is set to 25A, this device will operate.A reverse voltage peak of 200μA is used to power devices like this one.When reverse biased, its maximal reverse leakage current is 40mA, which corresponds to its maximum reverse leakage current.
STPS50U100CT Features
730mV forward voltage
a peak voltage of 200μA
a reverse voltage peak of 200μA
STPS50U100CT Applications
There are a lot of STMicroelectronics STPS50U100CT applications of rectifier diode array.
  • Battery chargers
  • Crowbar applications
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
  • Rectifiers for UBS
  • Rectifier for drives applications
Step5Bar-code shipping tag
STPS50U100CT
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-3
  • Number of Pins
    3
  • Packaging
    Tube
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    3
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • HTS Code
    SINGLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    STPS50
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Element Configuration
    Common Cathode
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    200μA @ 100V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    730mV @ 25A
  • Forward Current
    25A
  • Max Reverse Leakage Current
    40mA
  • Operating Temperature - Junction
    150°C Max
  • Max Surge Current
    250A
  • Application
    EFFICIENCY
  • Forward Voltage
    730mV
  • Max Reverse Voltage (DC)
    100V
  • Average Rectified Current
    25A
  • Number of Phases
    1
  • Peak Reverse Current
    200μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    100V