  • STPS40L45CW
STPS40L45CW
advertisement
Manufacturer No:
STPS40L45CW
HK JDW NO:
761-STPS40L45CW
Package:
TO-247-3
Datasheet:
STPS40L45CW
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
STPS40L45CW
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 7 months ago)
  • Mount
    Radial, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-247-3
  • Packaging
    Tube
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    3
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Additional Feature
    FREE WHEELING DIODE
  • HTS Code
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Voltage - Rated DC
    45V
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Current Rating
    40A
  • Base Part Number
    STPS40
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSFM-T3
  • Element Configuration
    Common Cathode
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    600μA @ 45V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    530mV @ 20A
  • Forward Current
    40A
  • Operating Temperature - Junction
    150°C Max
  • Application
    POWER
  • Forward Voltage
    690mV
  • Max Reverse Voltage (DC)
    45V
  • Average Rectified Current
    20A
  • Number of Phases
    1
  • Peak Reverse Current
    600μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    45V
  • JEDEC-95 Code
    TO-247AC
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    230A
  • Diode Configuration
    1 Pair Common Cathode
  • Max Forward Surge Current (Ifsm)
    230A