  • STPS40150CT
STPS40150CT
advertisement
Manufacturer No:
STPS40150CT
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-STPS40150CT
Package:
TO-220-3
Datasheet:
STPS40150CT
Purchasing and Inquiry
STPS40150CT Overview
As long as the forward voltage is set to 920mV, the device will operate.Maintaining a surge current under 250A and not letting it exceed it is the key to preventing it.There will be no operation of this device when the forward voltage is set to 40A.Parts can be powered by currents of 40A.Array is powered by a reverse voltage peak of 8μA.When reverse biased, its maximal reverse leakage current is 8μA, which corresponds to its maximum reverse leakage current.
STPS40150CT Features
920mV forward voltage
a peak voltage of 8μA
a reverse voltage peak of 8μA
STPS40150CT Applications
There are a lot of STMicroelectronics STPS40150CT applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Crowbar applications
Step5Bar-code shipping tag
STPS40150CT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 6 months ago)
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-3
  • Number of Pins
    3
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Additional Feature
    LOW LEAKAGE CURRENT
  • HTS Code
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Voltage - Rated DC
    150V
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Current Rating
    40A
  • Base Part Number
    STPS401
  • Pin Count
  • Number of Elements
    2
  • Element Configuration
    Common Cathode
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    8μA @ 150V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    920mV @ 20A
  • Forward Current
    40A
  • Max Reverse Leakage Current
    8μA
  • Operating Temperature - Junction
    175°C Max
  • Max Surge Current
    250A
  • Application
    HIGH VOLTAGE POWER
  • Forward Voltage
    920mV
  • Max Reverse Voltage (DC)
    150V
  • Average Rectified Current
    20A
  • Number of Phases
    1
  • Peak Reverse Current
    8μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    150V
  • JEDEC-95 Code
    TO-220AB
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    250A
  • Diode Configuration
    1 Pair Common Cathode
  • Max Forward Surge Current (Ifsm)
    250A
  • Height
    9.15mm
  • Length
    10.4mm
  • Width
    4.6mm