  • STPS3L60Q
STPS3L60Q
advertisement
Manufacturer No:
STPS3L60Q
HK JDW NO:
761-STPS3L60Q
Package:
DO-204AC, DO-15, Axial
Datasheet:
STPS3L60Q
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
STPS3L60Q
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to STPS3L60Q.
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 7 months ago)
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    DO-204AC, DO-15, Axial
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Additional Feature
    AVALANCHE CAPABILITY
  • HTS Code
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Voltage - Rated DC
    60V
  • Terminal Form
    WIRE
  • Current Rating
    3A
  • Base Part Number
    STPS3L
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    Standard
  • Element Configuration
    Single
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    60μA @ 60V
  • Output Current
    3A
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    620mV @ 3A
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Forward Current
    3A
  • Max Reverse Leakage Current
    150μA
  • Operating Temperature - Junction
    150°C Max
  • Max Surge Current
    100A
  • Application
    POWER
  • Forward Voltage
    790mV
  • Max Reverse Voltage (DC)
    60V
  • Average Rectified Current
    3A
  • Number of Phases
    1
  • Peak Reverse Current
    150μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    60V
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    100A
  • Max Forward Surge Current (Ifsm)
    100A
  • Height
    3.53mm
  • Length
    6.75mm
  • Width
    3.53mm