  • STPS30M60SR
STPS30M60SR
advertisement
Manufacturer No:
STPS30M60SR
HK JDW NO:
761-STPS30M60SR
Package:
TO-262-3 Long Leads, I2Pak, TO-262AA
Datasheet:
STPS30M60SR
Description:
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 590mV @ 30A 150°C Max 165μA @ 60V 3-Termination Tube TO-262-3 Long Leads, I2Pak, TO-262AA Through Hole
Quantity:
In Stock : 9606
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
STPS30M60SR
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
  • Number of Pins
    3
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    3
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • HTS Code
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Base Part Number
    STPS30
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    165μA @ 60V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    590mV @ 30A
  • Case Connection
    CATHODE
  • Forward Current
    30A
  • Max Reverse Leakage Current
    165μA
  • Operating Temperature - Junction
    150°C Max
  • Max Surge Current
    600A
  • Application
    POWER
  • Forward Voltage
    590mV
  • Max Reverse Voltage (DC)
    60V
  • Average Rectified Current
    30A
  • Number of Phases
    1
  • Peak Reverse Current
    165μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    60V
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    600A
  • Max Forward Surge Current (Ifsm)
    600A
  • Height
    10.75mm
  • Length
    10.4mm
  • Width
    4.6mm