  • STPS2L40ZFY
STPS2L40ZFY
advertisement
Manufacturer No:
STPS2L40ZFY
HK JDW NO:
761-STPS2L40ZFY
Package:
SOD-123F
Datasheet:
STPS2L40ZFY
Step5Bar-code shipping tag
STPS2L40ZFY
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOD-123F
  • Surface Mount
    YES
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • Part Status
    Active
    2
  • Additional Feature
    FREE WHEELING DIODE
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    FLAT
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    STPS2L40
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-F2
  • Operating Temperature (Max)
    175°C
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    35μA @ 40V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    630mV @ 2A
  • Forward Current
    2A
  • Operating Temperature - Junction
    -40°C~175°C
  • Application
    POWER
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    40V
  • Number of Phases
    1
  • Rep Pk Reverse Voltage-Max
    40V