  • STPS2200U
STPS2200U
advertisement
Manufacturer No:
STPS2200U
HK JDW NO:
761-STPS2200U
Package:
DO-214AA, SMB
Datasheet:
STPS2200U
Step5Bar-code shipping tag
STPS2200U
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to STPS2200U.
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    5μA @ 200V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    800mV @ 2A
  • Forward Current
    2A
  • Max Reverse Leakage Current
    2.5mA
  • Operating Temperature - Junction
    -40°C~175°C
  • Max Surge Current
    100A
  • Output Current-Max
    2A
  • Application
    FAST RECOVERY POWER
  • Forward Voltage
    730mV
  • Max Reverse Voltage (DC)
    200V
  • Average Rectified Current
    2A
  • Peak Reverse Current
    5μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    200V
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    100A
  • Max Forward Surge Current (Ifsm)
    100A
  • Height
    2.45mm
  • Length
    4.6mm
  • Width
    3.95mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 2 weeks ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    DO-214AA, SMB
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Active
    EAR99
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    FREE WHEELING DIODE
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    C BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Base Part Number
    STPS2200
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)