  • STPS20S100CR
STPS20S100CR
advertisement
Manufacturer No:
STPS20S100CR
HK JDW NO:
761-STPS20S100CR
Package:
TO-262-3 Long Leads, I2Pak, TO-262AA
Datasheet:
STPS20S100CR
Step5Bar-code shipping tag
STPS20S100CR
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
  • Number of Pins
    3
  • Packaging
    Tube
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    3
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • HTS Code
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Base Part Number
    STPS20
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Element Configuration
    Common Cathode
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    3.5μA @ 100V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    850mV @ 10A
  • Forward Current
    20A
  • Max Reverse Leakage Current
    3.5μA
  • Operating Temperature - Junction
    175°C Max
  • Max Surge Current
    180A
  • Application
    POWER
  • Max Reverse Voltage (DC)
    100V
  • Average Rectified Current
    10A
  • Peak Reverse Current
    3.5μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    100V
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    180A