  • STPS20M100SR
STPS20M100SR
advertisement
Manufacturer No:
STPS20M100SR
HK JDW NO:
761-STPS20M100SR
Package:
TO-262-3 Long Leads, I2Pak, TO-262AA
Datasheet:
STPS20M100SR
Step5Bar-code shipping tag
STPS20M100SR
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
  • Number of Pins
    3
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • HTS Code
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    STPS20
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Element Configuration
    Common Anode
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    40μA @ 100V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    850mV @ 20A
  • Case Connection
    CATHODE
  • Forward Current
    20A
  • Max Reverse Leakage Current
    40μA
  • Operating Temperature - Junction
    150°C Max
  • Max Surge Current
    530A
  • Application
    GENERAL PURPOSE
  • Forward Voltage
    850mV
  • Max Reverse Voltage (DC)
    100V
  • Average Rectified Current
    20A
  • Peak Reverse Current
    40μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    100V
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    530A
  • Max Forward Surge Current (Ifsm)
    530A