  • STPS20L15D
STPS20L15D
advertisement
Manufacturer No:
STPS20L15D
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-STPS20L15D
Package:
TO-220-2
Datasheet:
STPS20L15D
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
STPS20L15D
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 7 months ago)
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-2
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • HTS Code
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Voltage - Rated DC
    15V
  • Current Rating
    20A
  • Base Part Number
    STPS20
  • Pin Count
    3
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    Standard
  • Element Configuration
    Single
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    6mA @ 15V
  • Output Current
    20A
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    410mV @ 19A
  • Case Connection
    CATHODE
  • Forward Current
    20A
  • Max Reverse Leakage Current
    6mA
  • Operating Temperature - Junction
    125°C Max
  • Max Surge Current
    310A
  • Application
    POWER
  • Forward Voltage
    520mV
  • Max Reverse Voltage (DC)
    15V
  • Average Rectified Current
    20A
  • Number of Phases
    1
  • Peak Reverse Current
    6mA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    15V
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    310A
  • Max Forward Surge Current (Ifsm)
    310A
  • Height
    9.15mm
  • Length
    10.4mm
  • Width
    4.6mm