  • STP16CL596MTR
STP16CL596MTR
advertisement
Manufacturer No:
STP16CL596MTR
HK JDW NO:
761-STP16CL596MTR
Package:
24-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
STP16CL596MTR
Description:
1.27mm PMIC STP16C 24 Pin 25MHz 3.3V 24-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Purchasing and Inquiry
STP16CL596MTR Overview
There is also a 24-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package that is used to save space on the board. LED drivers are designed with 16 outputs.Surface Mount is used for mounting the led light driver.It emerges as a Linear with high efficiency.When the temperature is -40°C~125°C TA, it can work normally.A frequency of 25MHz is used to operate it.In this case, the termination value is 24.To form its configuration, 24 pins are used.In the absence of a voltage supply of at least 3V, undetermined failures may occur.The number of segments is 16.It has been mounted on Surface Mount.It is under the base part number STP16C that the LED driver can be found.3.6V is an acceptable voltage.The output voltage of this device is 16V.It is equipped with 24 pin count.According to its characteristics, it is also categorized into Display Drivers.For maximum efficiency, it requires a minimal supply voltage of 3V.When the maximum supply current is less than 14.1mA, this device is capable of providing high efficiency.
STP16CL596MTR Features
Available in the 24-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package
Operating temperature of -40°C~125°C TA
Frequency of 25MHz
Supply voltage of 3.3V
STP16CL596MTR Applications
There are a lot of STMicroelectronics STP16CL596MTR LED Driver ICs applications.
  • Scanners and Handy Terminals
  • LED backlight driver for LCD displays for portable equipment
  • White LED Backlight for portable equipment
  • Down lighting
  • Amusement Machines
  • Refrigeration lighting
  • Gallery lighting
  • Constant Voltage Power Source for portable equipment
  • LED Lightings for Inspection Devices
  • A- lamps
Step5Bar-code shipping tag
STP16CL596MTR
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    24-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Number of Pins
    24
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    24
  • Type
    Linear
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Display Drivers
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Current Rating
    90mA
  • Frequency
    25MHz
  • Base Part Number
    STP16C
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    16
  • Max Supply Voltage
    3.6V
  • Min Supply Voltage
    3V
  • Nominal Supply Current
    14.1mA
  • Max Supply Current
    14.1mA
  • Voltage - Output
    16V
  • Topology
    Shift Register
  • Internal Switch(s)
    Yes
  • High Level Output Current
    1mA
  • Low Level Output Current
    -1mA
  • fmax-Min
    25 MHz
  • Number of Segments
    16
  • Voltage - Supply (Min)
    3V
  • Multiplexed Display Capability
    NO
  • Data Input Mode
    SERIAL
  • Height Seated (Max)
    2.65mm
  • Length
    15.4mm
  • Width
    7.5mm