  • STP16C596M
STP16C596M
advertisement
Manufacturer No:
STP16C596M
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-STP16C596M
Package:
24-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
STP16C596M
Description:
5V 1.27mm PMIC STP16C 24 Pin 25MHz 5V 24-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Purchasing and Inquiry
STP16C596M Overview
In order to save board space, the led driver uses the 24-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package. As part of the design of this LED driver, there are 16 outputs that have been used.The mounting method adopted is Surface Mount.When it emerges as a Linear, it performs extremely well and is highly reliable.The led light driver is capable of operating at the operating temperature of -40°C~125°C TA.As a result, it operates based on the frequency of 25MHz.24 terminations are designed for its operation.There are 24 pins used to form the base of its configuration.Having a voltage supply below 4.5V can lead to undetermined failures.It is estimated that there are 5 segments.The mount is in the way of Surface Mount.The LED driver is based on part number STP16C.As a maximum value, 5.5V is acceptable.In this device, the output voltage is 16V volts.There are 24 pins on this device.According to its characteristics, it is also categorized into Display Drivers.To meet highest efficiency standards, it works on a supply voltage of 4.5V.If the maximum supply current is less than 14.1mA, the device is capable of providing high efficiency.
STP16C596M Features
Available in the 24-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package
Operating temperature of -40°C~125°C TA
Frequency of 25MHz
Supply voltage of 5V
STP16C596M Applications
There are a lot of STMicroelectronics STP16C596M LED Driver ICs applications.
  • Replacement lamps
  • OLED power supply for portable equipment
  • Auxiliary lights for on-vehicle cameras
  • Constant Voltage Power Source for portable equipment
  • Ultraviolet (UV) and Infrared (IR) Irradiation Devices
  • Flicker-free LED Lighting using R1580N
  • LED Lightings for Industrial Equipment
  • Amusement Machines
  • LED headlights
  • Down lighting
Step5Bar-code shipping tag
STP16C596M
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    24-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Number of Pins
    24
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    24
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Linear
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Subcategory
    Display Drivers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Frequency
    25MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    STP16C
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    16
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    5V
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    4.5V
  • Nominal Supply Current
    14.1mA
  • Max Supply Current
    14.1mA
  • Voltage - Output
    16V
  • Topology
    Shift Register
  • Current - Output / Channel
    120mA
  • Internal Switch(s)
    Yes
  • Number of Segments
    5
  • Voltage - Supply (Min)
    4.5V