  • STP16C596AXTTR
STP16C596AXTTR
advertisement
Manufacturer No:
STP16C596AXTTR
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-STP16C596AXTTR
Package:
24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) Exposed Pad
Datasheet:
STP16C596AXTTR
Description:
0.65mm PMIC STP16C 24 Pin 25MHz 5V 24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) Exposed Pad
Purchasing and Inquiry
STP16C596AXTTR Overview
Save board space with 24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) Exposed Pad package. These LED drivers have 16 outputs.The mounting method adopted is Surface Mount.It emergys as a Linear with high efficiency and reliable performance.It is possible for the led light driver to operate at a temperature of -40°C~125°C TA.It operates based on the frequency of 25MHz.The operation of this system is supported by 24 terminations.With a base of 24, this LED light driver is configured.Undetermined failures may occur if the voltage supply falls below 4.5V.In total, it includes 16 segments.It has been mounted on Surface Mount.LED drivers have a base part number of STP16C.5.5V is an acceptable voltage.There is 16V voltage output from this device.There are 24 pins on it.The maximum efficiency standards can be met by operating at the minimal voltage of 4.5V during operation.
STP16C596AXTTR Features
Available in the 24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) Exposed Pad package
Operating temperature of -40°C~125°C TA
Frequency of 25MHz
Supply voltage of 5V
STP16C596AXTTR Applications
There are a lot of STMicroelectronics STP16C596AXTTR LED Driver ICs applications.
  • General lighting
  • Other Electronic Devices
  • LED Lightings for Inspection Devices
  • Auxiliary lights for on-vehicle cameras
  • Linear fluorescent
  • Dimmable LED for vehicle interiors
  • LED headlights
  • Replacement lamps
  • High-end retail lighting
  • Architectural lighting
Step5Bar-code shipping tag
STP16C596AXTTR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    24
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    24
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Linear
  • HTS Code
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Frequency
    25MHz
  • Base Part Number
    STP16C
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    16
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    4.5V
  • Nominal Supply Current
    14.1mA
  • Voltage - Output
    16V
  • Topology
    Shift Register
  • Current - Output / Channel
    120mA
  • Internal Switch(s)
    Yes
  • High Level Output Current
    1mA
  • Low Level Output Current
    -1mA
  • fmax-Min
    25 MHz
  • Number of Segments
    16
  • Voltage - Supply (Min)
    4.5V
  • Multiplexed Display Capability
    NO
  • Data Input Mode
    SERIAL
  • Height Seated (Max)
    1.1mm
  • Length
    7.8mm
  • Width
    4.4mm