  • STM32L083RZH6
STM32L083RZH6
advertisement
Manufacturer No:
STM32L083RZH6
HK JDW NO:
761-STM32L083RZH6
Package:
64-TFBGA
Datasheet:
STM32L083RZH6
Description:
192KB 192K x 8 FLASH ARM? Cortex?-M0+ 32-Bit Microcontroller STM32L0 Series STM32L083 64 Pin 32MHz 3V 64-TFBGA
Purchasing and Inquiry
STM32L083RZH6 Overview
There is an option to purchase it in the 64-TFBGA package, which saves space. In this case, it is mounted using the method of Surface Mount. There is a Tray package available for it. It is equipped with a ARM? Cortex?-M0+ core processor. When working, the temperature should be kept at -40°C~85°C TA. The type of memory in which this program is stored is FLASH. 51 I/Os are present on the device. Based on its base part number of STM32L083, other similarly-sized components can be found. BOTTOM is the position of its terminals on the board. This circuit consists of 64 terminationals. In the STM32L0 series, this electrical component is found. High efficiency is possible due to the 3V supply voltage. MICROCONTROLLER, RISC is this gadget's uPs/uC/peripheral IC. A total of 64 pins are required to construct this device. Data and programs may be stored on the devices which have a memory size of 192kB. In terms of architecture, it is based on ARM. When working at a frequency of 32MHz it is able to achieve excellent efficiency. During normal operation, the supply voltage (Vsup) should be kept above 1.8V. Using an oscillator type Internal, it operates.
STM32L083RZH6 Features
64-TFBGA package
Mounting type of Surface Mount
STM32L083RZH6 Applications
There are a lot of STMicroelectronics STM32L083RZH6 Microcontroller applications.
  • Christmas lights
  • Volt meter
  • Oscilloscopes
  • Sonography (Ultrasound imaging)
  • Fire detection & safety devices
  • Paper shredders
  • Fire alarms
  • Medical instruments chromatographs
  • Data acquisition and control
  • Radio
Step5Bar-code shipping tag
STM32L083RZH6
  • Package / Case
    64-TFBGA
  • Number of Pins
    64
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Series
    STM32L0
  • Number of Terminations
    64
  • ECCN Code
    5A992.C
  • HTS Code
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    32MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    STM32L083
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.8V
  • Interface
    I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART, USB
  • Memory Size
    192kB
  • Number of I/O
    51
  • RAM Size
    20K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.8V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Core Processor
    ARM® Cortex®-M0+
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, LCD, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Size
    192KB 192K x 8
  • Connectivity
    I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART, USB
  • Data Converter
    A/D 16x12b; D/A 2x12b
  • Has ADC
    YES
  • DMA Channels
  • PWM Channels
  • DAC Channels
  • ROM (words)
    196608
  • Core Architecture
    ARM
  • EEPROM Size
    6K x 8
  • On Chip Program ROM Width
    8
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    5mm
  • Width
    5mm