  • STM32L052K8T6
STM32L052K8T6
advertisement
Manufacturer No:
STM32L052K8T6
HK JDW NO:
761-STM32L052K8T6
Package:
32-LQFP
Datasheet:
STM32L052K8T6
Description:
64KB 64K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M0+ 32-Bit Microcontroller STM32L0 Series STM32L052 32 Pin 32MHz 3.3V 32-LQFP
Quantity:
In Stock : 26
Step5Bar-code shipping tag
STM32L052K8T6
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 7 months ago)
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Package / Case
    32-LQFP
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Series
    STM32L0
    32
  • ECCN Code
    3A991.A.2
  • Max Power Dissipation
    526mW
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Frequency
    32MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    STM32L052
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.8V
  • Interface
    I2C, I2S, IrDA, SPI, UART, USART, USB
  • Memory Size
    64kB
  • Number of I/O
    27
  • RAM Size
    8K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.65V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Core Processor
    ARM® Cortex®-M0+
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Size
    64KB 64K x 8
  • Connectivity
    I2C, IrDA, SPI, UART/USART, USB
  • Bit Size
  • Data Converter
    A/D 10x12b; D/A 1x12b
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Has ADC
  • DMA Channels
  • Data Bus Width
    32b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
  • Number of Timers/Counters
    5
  • Core Architecture
    ARM
  • EEPROM Size
    2K x 8
  • Number of Programmable I/O
    25
  • Length
    7mm
  • Height Seated (Max)
    1.6mm