  • STM32G081RBT6
STM32G081RBT6
advertisement
Manufacturer No:
STM32G081RBT6
HK JDW NO:
761-STM32G081RBT6
Package:
64-LQFP
Datasheet:
STM32G081RBT6
Description:
128KB 128K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M0+ 32-Bit Microcontroller STM32G0 Series STM32G081 3V 64-LQFP
Purchasing and Inquiry
STM32G081RBT6 Description
The high-performance Arm? Cortex?-M0+ 32-bit RISC processor of the STM32G081RBT6 mainstream microcontroller operates at up to 64 MHz frequency. They are appropriate for a wide range of applications in the consumer, industrial, and appliance domains and prepared for Internet of Things (IoT) solutions because of their high level of integration.
RTC and backup registers can be kept powered by VBAT direct battery input.
Packages for the devices range in size from 28 to 64 pins.
STM32G081RBT6 Features
  • Communication interfaces
– One low-power UART
– Two SPIs (32 Mbit/s) with 4- to 16-bit programmable bitframe, one multiplexed with I2S interface
– HDMI CEC interface, wakeup on header
  • USB Type-C? Power Delivery controller
  • True random number generator (RNG)
  • AES encryption with 128/256-bit key
  • Development support: serial wire debug (SWD)
  • 96-bit unique ID
  • All packages ECOPACK 2 compliant
  • Core: Arm? 32-bit Cortex?-M0+ CPU, frequency up to 64 MHz
  • -40°C to 85°C/105°C/125°C operating temperature
  • Memories
– 128 Kbytes of Flash memory with protection and securable area
– 36 Kbytes of SRAM (32 Kbytes with HW parity check)
  • CRC calculation unit
  • Reset and power management
– Voltage range: 1.7 V to 3.6 V
– Power-on/Power-down reset (POR/PDR)
– Programmable Brownout reset (BOR)
– Programmable voltage detector (PVD)
– Low-power modes: Sleep, Stop, Standby, Shutdown
– VBAT supply for RTC and backup registers
  • Clock management
– 4 to 48 MHz crystal oscillator
– 32 kHz crystal oscillator with calibration
– Internal 16 MHz RC with PLL option (±1 %)
– Internal 32 kHz RC oscillator (±5 %)
  • Up to 60 fast I/Os
– All mappable on external interrupt vectors
– Multiple 5 V-tolerant I/Os
  • 7-channel DMA controller with flexible mapping
  • 12-bit, 0.4 μs ADC (up to 16 ext. channels)
– Up to 16-bit with hardware oversampling
– Conversion range: 0 to 3.6V
  • Two 12-bit DACs, low-power sample-and-hold
  • Two fast low-power analog comparators, with programmable input and output, rail-to-rail
  • 14 timers (two 128 MHz capable): 16-bit for advanced motor control, one 32-bit and five 16-bit general-purpose, two basic 16-bit, two lowpower 16-bit, two watchdogs, SysTick timer
  • Calendar RTC with alarm and periodic wakeup from Stop/Standby/Shutdown
STM32G081RBT6 Applications
  • Automobile engine control systems
  • Implantable medical devices
  • Remote controls
  • Office machines
  • Appliances
Step5Bar-code shipping tag
STM32G081RBT6
  • Package / Case
    64-LQFP
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Series
    STM32G0
  • Number of Terminations
    64
  • Additional Feature
    SRAM 32KBYTE WITH PARITY
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Base Part Number
    STM32G081
  • JESD-30 Code
    S-PQFP-G64
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.7V
  • Number of I/O
    60
  • Speed
    64MHz
  • RAM Size
    36K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.7V~3.6V
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, POR, PWM, WDT
  • Clock Frequency
    48MHz
  • Program Memory Size
    128KB 128K x 8
  • Connectivity
    HDMI-CEC, I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART, USB
  • Data Converter
    A/D 19x12b; D/A 2x12b
  • ROM (words)
    131072
  • On Chip Program ROM Width
    8
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    10mm
  • Width
    10mm