  • STM32F302RDT7
STM32F302RDT7
advertisement
Manufacturer No:
STM32F302RDT7
HK JDW NO:
761-STM32F302RDT7
Package:
64-LQFP
Datasheet:
STM32F302RDT7
Description:
384KB 384K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M4 32-Bit Microcontroller STM32F3 Series STM32F302 3.3V 64-LQFP
Quantity:
In Stock : 3851
Step5Bar-code shipping tag
STM32F302RDT7
  • Base Part Number
    STM32F302
  • JESD-30 Code
    S-PQFP-G64
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Power Supplies
    2.5/3.3V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2V
  • Number of I/O
    51
  • Speed
    72MHz
  • RAM Size
    64K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2V~3.6V
  • Core Processor
    ARM® Cortex®-M4
  • Clock Frequency
    32MHz
  • Program Memory Size
    384KB 384K x 8
  • Connectivity
    CANbus, I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART, USB
  • Supply Current-Max
    77.4mA
  • Data Converter
    A/D 16x12b; D/A 1x12b
  • ROM (words)
    393216
  • CPU Family
    CORTEX-M4F
  • Length
    10mm
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Width
    10mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 7 months ago)
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Package / Case
    64-LQFP
  • Surface Mount
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Series
    STM32F3
  • Number of Terminations
    64
  • ECCN Code
    3A991.A.2
  • HTS Code
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm