  • STM32F103R6H6A
STM32F103R6H6A
advertisement
Manufacturer No:
STM32F103R6H6A
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-STM32F103R6H6A
Package:
64-TFBGA
Datasheet:
STM32F103R6H6A
Description:
32KB 32K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M3 32-Bit Microcontroller STM32F1 Series STM32F103 64 Pin 72MHz 64-TFBGA
Quantity:
In Stock : 3918
Step5Bar-code shipping tag
STM32F103R6H6A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 7 months ago)
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    64-TFBGA
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    64
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Series
    STM32F1
  • JESD-609 Code
    e1
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    64
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Max Power Dissipation
    308mW
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Frequency
    72MHz
  • Base Part Number
    STM32F103
  • Pin Count
  • Interface
    CAN, I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART, USB
  • Memory Size
    32kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    51
  • RAM Size
    10K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2V~3.6V
  • Core Processor
    ARM® Cortex®-M3
  • Peripherals
    DMA, Motor Control PWM, PDR, POR, PVD, PWM, Temp Sensor, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    32-Bit
  • Program Memory Size
    32KB 32K x 8
  • Connectivity
    CANbus, I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART, USB
  • Bit Size
    32
  • Data Converter
    A/D 16x12b
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Data Bus Width
    32b
  • Number of Timers/Counters
    3
  • Core Architecture
    ARM
  • Number of ADC Channels
    16
  • Number of I2C Channels
    1
  • Height
    785μm
  • Length
    5mm
  • Width
    5.15mm