  • STM32F072CBU7
STM32F072CBU7
advertisement
Manufacturer No:
STM32F072CBU7
HK JDW NO:
761-STM32F072CBU7
Package:
48-UFQFN Exposed Pad
Datasheet:
STM32F072CBU7
Description:
128KB 128K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M0 32-Bit Microcontroller STM32F0 Series STM32F07 3.3V 48-UFQFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 1740
Step5Bar-code shipping tag
STM32F072CBU7
    10 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 6 months ago)
  • Package / Case
    48-UFQFN Exposed Pad
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Series
    STM32F0
  • Number of Terminations
    48
  • ECCN Code
    3A991.A.2
  • HTS Code
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Base Part Number
    STM32F07
  • JESD-30 Code
    S-XQCC-N48
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Power Supplies
    2.5/3.3V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2V
  • Number of I/O
    37
  • Speed
    48MHz
  • RAM Size
    16K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.65V~3.6V
  • Clock Frequency
    32MHz
  • Program Memory Size
    128KB 128K x 8
  • Connectivity
    CANbus, HDMI-CEC, I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART, USB
  • Supply Current-Max
    27.9mA
  • Data Converter
    A/D 10x12b; D/A 2x12b
  • ROM (words)
    131072
  • On Chip Program ROM Width
    8
  • CPU Family
    CORTEX-M0
  • Height Seated (Max)
    0.6mm
  • Length
    7mm
  • Width
    7mm