  • STM32F051C8U7TR
STM32F051C8U7TR
advertisement
Manufacturer No:
STM32F051C8U7TR
HK JDW NO:
761-STM32F051C8U7TR
Package:
48-UFQFN Exposed Pad
Datasheet:
STM32F051C8U7TR
Description:
64KB 64K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M0 32-Bit Microcontroller STM32F0 Series STM32F05 2.4V 48-UFQFN Exposed Pad
Purchasing and Inquiry
STM32F051C8U7TR Overview
This Microcontroller comes in a 48-UFQFN Exposed Pad package. A total of 39 I/Os are on the Microcontroller. Device mounting type Surface Mount is the type of mounting that the Microcontroller uses. The 32-Bit core is the core of the MCU. As far as its program memory type is concerned, it is FLASH. -40°C~105°C TA is the temperature range at which this Microcontroller operates. The STM32F0 series is comprised of this electrical component. The size of the program memory of Microcontroller is 64KB 64K x 8. ARM® Cortex®-M0 Core processors are used in MCU. Microcontroller's a MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/Peripheral IC. IC Chip terminations are 48. The part works on a 32-bit basis. A 2.4V volt supply is provided by the Microcontroller chip. A total of YES DMA channels are available. STM32F05 is the base part number that you can use to find alternatives. Using YES PWM channels, the device works. A 32MHz-clock frequency is used to operate it.
STM32F051C8U7TR Features
48-UFQFN Exposed Pad package
Mounting type of Surface Mount
STM32F051C8U7TR Applications
There are a lot of STMicroelectronics STM32F051C8U7TR Microcontroller applications.
  • Vacuum cleaners
  • Embedded gateways
  • Automatic staplers
  • Fire detection & safety devices
  • Automatic braking system
  • DDC control
  • Copiers
  • Leakage current tester
  • Torpedo guidance
  • Graphic terminals
Step5Bar-code shipping tag
STM32F051C8U7TR
  • Connectivity
    HDMI-CEC, I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
  • Data Converter
    A/D 13x12b; D/A 1x12b
  • DAC Channels
  • ROM (words)
    65536
  • On Chip Program ROM Width
    8
  • Height Seated (Max)
    0.6mm
  • Length
    7mm
  • Width
    7mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Package / Case
    48-UFQFN Exposed Pad
  • Surface Mount
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    STM32F0
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    48
  • ECCN Code
    3A991.A.2
  • HTS Code
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Supply Voltage
    2.4V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    STM32F05
  • JESD-30 Code
    S-XQCC-N48
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2V
  • Number of I/O
    39
  • Speed
    48MHz
  • RAM Size
    8K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2V~3.6V
  • Clock Frequency
    32MHz