  • STM32F038G6U6
STM32F038G6U6
advertisement
Manufacturer No:
STM32F038G6U6
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-STM32F038G6U6
Package:
28-UFQFN
Datasheet:
STM32F038G6U6
Description:
32KB 32K x 8 FLASH ARM? Cortex?-M0 32-Bit Microcontroller STM32F0 Series STM32F03 28 Pin 48MHz 1.8V 28-UFQFN
Purchasing and Inquiry
STM32F038G6U6 Overview
Due to the benefits of saving space, it is available in the 28-UFQFN package. Using Surface Mount, it is mounted. It comes in the package?of a Tray. Device with ARM? Cortex?-M0 core processor issupported. During work, the temperature should remain at -40°C~85°C TA. There is FLASH program memory in it. It has a number of 22I/Os. A component with the same part number as STM32F03 can be compared to other similar components. QUAD is the position of its terminals on the board. Currently, it consists of 28 terminationals. The STM32F0 series contains this electrical component. It is possible to achieve high efficiency with a 1.8V supply voltage. In this gadget, MICROCONTROLLER, RISC is the device's uPs/uCs/Peripheral IC. 28 pins are used to construct it. Memory size for the devices is 32kB, which can be used to store programs and data. There is ARM core architecture for this system. The system is highly efficient when working at a frequency of 48MHz. In order to maintain normal operation, Vsup must be above 1.656V. The oscillator type Internal is used to operate the device.
STM32F038G6U6 Features
28-UFQFN package
Mounting type of Surface Mount
STM32F038G6U6 Applications
There are a lot of STMicroelectronics STM32F038G6U6 Microcontroller applications.
  • Petrochemical
  • Smart highways (navigation, traffic control, information monitoring and car service)
  • Fabric
  • Microwave ovens
  • Monitoring-temperature level, oil level, speed, distance, acceleration
  • Auto-breaking system
  • Washing machine
  • Laminators
  • Scanners
  • Printers
Step5Bar-code shipping tag
STM32F038G6U6
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 6 months ago)
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    28-UFQFN
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    28
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Series
    STM32F0
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    28
  • ECCN Code
    3A991.A.2
  • HTS Code
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    48MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    STM32F03
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    1.944V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.656V
  • Interface
    I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    32kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    22
  • Speed
    32 MHz
  • RAM Size
    4K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.65V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Core Processor
    ARM® Cortex®-M0
  • Peripherals
    DMA, I2S, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    32-Bit
  • Program Memory Size
    32KB 32K x 8
  • Connectivity
    I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
  • Bit Size
    32
  • Data Converter
    A/D 10x12b
  • Has ADC
    YES
  • DMA Channels
  • PWM Channels
  • Core Architecture
    ARM
  • Length
    4mm
  • Width
    4mm