  • STM32F031K6U7TR
STM32F031K6U7TR
advertisement
Manufacturer No:
STM32F031K6U7TR
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-STM32F031K6U7TR
Package:
32-UFQFN Exposed Pad
Datasheet:
STM32F031K6U7TR
Description:
32KB 32K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M0 32-Bit Microcontroller STM32F0 Series 3.3V 32-UFQFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 7827
Step5Bar-code shipping tag
STM32F031K6U7TR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    32-UFQFN Exposed Pad
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    STM32F0
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    32
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    S-PQFP-G32
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2V
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    27
  • Speed
    48MHz
  • RAM Size
    4K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Core Processor
    ARM® Cortex®-M0
  • Peripherals
    DMA, I2S, POR, PWM, WDT
  • Clock Frequency
    32MHz
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    32-Bit
  • Program Memory Size
    32KB 32K x 8
  • Connectivity
    I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
  • Bit Size
    32
  • Data Converter
    A/D 13x12b
  • Has ADC
    YES
  • DMA Channels
  • PWM Channels
  • DAC Channels
    NO
  • Length
    7mm
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Width
    7mm