  • STM1061N26WX6F
STM1061N26WX6F
advertisement
Manufacturer No:
STM1061N26WX6F
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-STM1061N26WX6F
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
STM1061N26WX6F
Description:
3 Terminals 3-Pin STM1061 Voltage supervisor1 Channels Min 700mV Max 6V
Purchasing and Inquiry
STM1061N26WX6F Overview
This power management consists of 3 mounting terminals on which it can be mounted. Power management is packaged in a Tape & Reel (TR) way. The purpose of this IC management is to provide you with a reference of 1 functions. Power management consists of 1 channels, each of which can be used independently. As a reference, this IC power includes TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 functions for your convenience. With power management, you get a lot of benefits that you won't find in other Simple Reset/Power-On Reset products. According to the specification, the package's peak reflow temperature is specified to be 260. IC management conducts in a 1-voltage supply. Surface Mount mounts IC management. The power management belongs to the Power Management Circuits subcategory. A total of 3 pins are located on this power management. There are 3 pins on the power managment ic. Supply voltage (Vsup) should be at least 700mV for this power management. During this IC power, the maximum supply voltage (Vsup) should not exceed 6V volts. The recommended mounting type for IC management is Surface Mount. Temperature setting for the supervisors should be -40°C~85°C TA. As this power managment ic operates, it is able to produce an output voltage of Open Drain or Open Collector. The supervisor's supply current is specified to 3.6μA. You can always use STM1061, the base supervisor number, to search for similar PMICs of the manufacturer. A maximum supply temperature of 3.6μA can be used.
STM1061N26WX6F Features
Simple Reset/Power-On Reset type
Minimum supply voltage of 700mV
3.6μA operating supply current
STM1061N26WX6F Applications
There are a lot of STMicroelectronics STM1061N26WX6F Voltage Supervisors applications.
  • Electric heating appliances
  • Battery cars
  • Leakage current detection
  • Analog circuit
  • Solar power charger
  • Power distribution systems of infant care room
  • Consumer electronics
  • Transformer load monitoring equipment
  • Digitally controlled LDO regulators circuit
  • Sensitive sensors
Step5Bar-code shipping tag
STM1061N26WX6F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 7 months ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Number of Pins
    3
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Simple Reset/Power-On Reset
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Subcategory
    Power Management Circuits
  • Max Power Dissipation
    320mW
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    0.96mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    STM1061
  • Output
    Open Drain or Open Collector
  • Pin Count
  • Number of Channels
    1
  • Max Supply Voltage
    6V
  • Min Supply Voltage
    700mV
  • Operating Supply Current
    3.6μA
  • Power Dissipation
    320mW
  • Max Supply Current
    3.6μA
  • Adjustable Threshold
    NO
  • Watchdog Timer
    No
  • Reset
    Active Low
  • Voltage - Threshold
    2.6V
  • Number of Voltages Monitored
  • Reset Timeout
    30μs Typical Propagation Delay
  • Min Reset Threshold Voltage
    2.548V
  • Max Reset Threshold Voltage
    2.652V
  • Threshold Voltage
    +2.6V
  • Undervoltage Threshold
    2.548V
  • Overvoltage Threshold
    2.652V
  • Height
    1.02mm
  • Length
    3.04mm
  • Width
    1.4mm