  • STLC30R80
STLC30R80
advertisement
Manufacturer No:
STLC30R80
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-STLC30R80
Package:
44-LQFP
Datasheet:
STLC30R80
Description:
44 Terminations5V 44 Pin STLC30 Telecom device1 Circuits
Purchasing and Inquiry
STLC30R80 Overview
The 44-LQFP package reduces the amount of space on a board.For packing, Tray is used.The mounting type is Surface Mount.A 1-circuit composes this telecom IC .The voltage supplied to 4.75V~5.25V can improve efficiency.Using -40°C~85°C as the operating temperature can result in reliable performance.Telecom switching is mounted in the way of Surface Mount.Configuration of this telecom circuit has 44 terminations.A 5V supply voltage is required to operate it.There are 44 pins on this telecom interface.The STLC30 base part number can be used to find more related parts.The supply voltage of 5V enables designers to have a great deal of flexibility.Telecom product operates with the supply current of 5mA to provide much flexibility for designers.Analog Transmission Interfaces is telecommunications device s subcategory.
STLC30R80 Features
Available in the 44-LQFP package
Operating supply voltage of 5V
Operating supply current of 5mA
STLC30R80 Applications
There are a lot of STMicroelectronics STLC30R80 Telecom applications.
  • T3 channelized access concentrators
  • Microwave transmission systems
  • Intelligent PBX
  • ATM equipment with integrated DS1 interfaces
  • Routers
  • Short/Medium Loop
  • T1/E1/J1 Performance Monitoring
  • M13 MUX
  • Digital cross connects (DSX-1)
  • Cable Modem
Step5Bar-code shipping tag
STLC30R80
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to STLC30R80.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    44-LQFP
  • Number of Pins
    44
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tray
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    44
  • Type
    Integrated Circuit (IC)
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Subcategory
    Analog Transmission Interfaces
  • Max Power Dissipation
    1.1W
  • Voltage - Supply
    4.75V~5.25V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Base Part Number
    STLC30
  • Function
    Subscriber Line Interface Concept (SLIC)
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Number of Circuits
    1
  • Operating Supply Current
    5mA
  • Nominal Supply Current
    5mA