  • STL025T2AN
STL025T2AN
advertisement
Manufacturer No:
STL025T2AN
Manufacturer:
TE Connectivity
HK JDW NO:
785-STL025T2AN
Package:
Datasheet:
Description:
2 Rows Receptacle, Socket Solder Copper Bulk 25 Positions
Quantity:
In Stock : 1452
Step5Bar-code shipping tag
STL025T2AN
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Depth
    8.2mm
  • Row Spacing - Mating
    1.016 mm
  • Number of Contacts
    25
  • Housing Color
    Black
  • ELV
    Compliant
  • Plating
    Gold
  • Mating Retention
    With
  • Preloaded
    Yes
  • Height
    3.2mm
  • Length
    12.91mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
  • Contact Material
    Copper
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Surface Mount
  • Contact Shape
    Round
  • Housing Material
    Polymer
  • PCB Mounting Orientation
    Horizontal
  • PCB Mount Retention
    Without
  • PCB Mount Alignment
    Without
  • Packaging
    Bulk
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    Receptacle, Socket
  • Number of Positions
    25
  • Max Operating Temperature
    200°C
  • Min Operating Temperature
    -200°C