  • STK433-040GN-E
STK433-040GN-E
advertisement
Manufacturer No:
STK433-040GN-E
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-STK433-040GN-E
Package:
SIP
Datasheet:
Description:
120mA mAAudio AmplifiersSIP
Purchasing and Inquiry
STK433-040GN-E Overview
A device has been embedded in SIP .There is a package in the form of Tape & Reel (TR) .The output it is configured with uses 2-Channel (Stereo) .In this case, it is an electrical device of type Class AB .Amp parts is powered by a voltage of ±10V~38V volts.A maximum operating temperature of 125°C ensures its reliability.
STK433-040GN-E Features
SIP package
STK433-040GN-E Applications
There are a lot of ON Semiconductor STK433-040GN-E audio amplifiers applications.
  • Test and measurement instruments
  • Communication device
  • Automation control systems
  • Professional videography
  • Computer workstations and wireless base stations
  • Portable electronic products powered by batteries
  • Active probe
  • Switching amplifier
  • Proportional operation circuits
  • Integrator and differentiator circuits
Step5Bar-code shipping tag
STK433-040GN-E
  • Package / Case
    SIP
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2015
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Class AB
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Voltage - Supply
    ±10V~38V
  • Output Type
    2-Channel (Stereo)
  • Operating Supply Voltage
    38V
  • Nominal Supply Current
    120mA
  • Output Power
    40W
  • Max Output Power x Channels @ Load
    40W x 2 @ 6 Ω