  • STK14C88-5K45M
STK14C88-5K45M
advertisement
Manufacturer No:
STK14C88-5K45M
HK JDW NO:
217-STK14C88-5K45M
Package:
32-CDIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
STK14C88-5K45M
Description:
5V V Through Hole 32 Pin Memory IC STK14C88 256 kb kb 40.64mm mm 70mA mA 8b b
Quantity:
In Stock : 7
Step5Bar-code shipping tag
STK14C88-5K45M
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    32-CDIP (0.300, 7.62mm)
  • Number of Pins
    32
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2005
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    32
  • ECCN Code
    3A001.A.2.C
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • Subcategory
    SRAMs
  • Technology
    NVSRAM (Non-Volatile SRAM)
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Base Part Number
    STK14C88
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Power Supplies
    5V
  • Memory Size
    256Kb 32K x 8
  • Nominal Supply Current
    70mA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Memory Format
    NVSRAM
  • Memory Interface
    Parallel
  • Data Bus Width
    8b
  • Memory Width
    8
  • Write Cycle Time - Word, Page
    45ns
  • Density
    256 kb
  • Standby Current-Max
    0.0015A
  • Screening Level
    MIL-STD-883
  • Access Time (Max)
    45 ns
  • Word Size
    8b
  • Height Seated (Max)
    4.11mm
  • Length
    40.64mm