  • STK12C68-5K55M
STK12C68-5K55M
advertisement
Manufacturer No:
STK12C68-5K55M
HK JDW NO:
699-STK12C68-5K55M
Package:
28-CDIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
STK12C68-5K55M
Description:
28 Pin Memory IC 35.56mm mm
Step5Bar-code shipping tag
STK12C68-5K55M
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    28-CDIP (0.300, 7.62mm)
  • Surface Mount
    NO
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C TA
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    28
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • Additional Feature
    RETENTION/ENDURANCE = 10 YEARS/100000 CYCLES
  • Technology
    NVSRAM (Non-Volatile SRAM)
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Pin Count
    28
  • JESD-30 Code
    R-CDIP-T28
  • Qualification Status
    COMMERCIAL
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.5V
  • Memory Size
    64Kb 8K x 8
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Operating Mode
    ASYNCHRONOUS
  • Memory Format
    NVSRAM
  • Memory Interface
    Parallel
  • Organization
    8KX8
  • Memory Width
    8
  • Write Cycle Time - Word, Page
    55ns
  • Memory Density
    65536 bit
  • Access Time (Max)
    35 ns
  • Height Seated (Max)
    4.14mm
  • Length
    35.56mm
  • Width
    7.62mm