  • STHDLS101QTR
STHDLS101QTR
advertisement
Manufacturer No:
STHDLS101QTR
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-STHDLS101QTR
Package:
48-QFN
Datasheet:
STHDLS101QTR
Description:
0.5mm 3.3V 48 Video Processing Linear IC STHDLS 48 Pin 48-QFN
Package / Case
Primaryly used in .
There are a lot of STMicroelectronics
STHDLS101QTR Video Processing Linear ICs applications.
  • Digital TV
  • Digital Routers and Switch
  • USB/Portable Low Power Video Buffering
  • Docking Station
  • DVI Cable Extenders
  • Machine Vision and Inspection Systems
  • Very low cost system with LM246X driver
  • Consumer, Professional, Automotive &Industrial Video
  • High-Definition Digital TV
Step5Bar-code shipping tag
STHDLS101QTR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Power Supplies
    3.3V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Number of Channels
    4
  • Supply Current-Max
    100mA
  • Data Rate
    2.7 Gbps
  • Height Seated (Max)
    1mm
  • Length
    7mm
  • Width
    7mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    48-QFN
  • Number of Pins
    48
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    48
  • Type
    Level Shifter
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Applications
    Notebook Computer
  • Subcategory
    Other Consumer ICs
  • Terminal Position
    QUAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Base Part Number
    STHDLS
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V