  • STGWA25H120F2
STGWA25H120F2
advertisement
Manufacturer No:
STGWA25H120F2
HK JDW NO:
761-STGWA25H120F2
Package:
TO-247-3
Datasheet:
STGWA25H120F2
Step5Bar-code shipping tag
STGWA25H120F2
  • Factory Lead Time
    32 Weeks
  • Package / Case
    TO-247-3
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • HTS Code
  • Max Power Dissipation
    375W
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    STGWA25
  • JESD-30 Code
    R-PSFM-T3
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    Standard
  • Power - Max
    375W
  • Transistor Application
    POWER CONTROL
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    2.6V
  • Max Collector Current
    50A
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    1.2kV
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1200V
  • Turn On Time
    41 ns
  • Test Condition
    600V, 25A, 10 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.6V @ 15V, 25A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    339 ns
  • Gate Charge
    100nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    100A
  • Td (on/off) @ 25°C
    29ns/130ns
  • Switching Energy
    600μJ (on), 700μJ (off)
  • Gate-Emitter Voltage-Max
    20V
  • Gate-Emitter Thr Voltage-Max
    7V